18 Kasım 2013 Pazartesi

Kara Tahta'dan Sanat Duvarı

Bir süre önce internette bir fotoğrafa rastlamıştım. Merdiven altında duvarın bir kısmı çocuklar için kara tahta haline getirilmişti. Çocuklar çizim, yazı vs için kullanıyordu. çok hoşuma gitti gördüğümde ve hemen evde en uygun duvarı gözüme kestirip ne yapacağımı kafamda belirlemeye başladım. :)
İnternette kısa bir araştırma sonrası malzemeleri temin etmek için dolanmaya başladım. Yapı marketlerde istediğim malzemeleri bir arada bulamayınca internet üzerinden sipariş vermeye karar verdim. Hayır yani gerekenlerde atla deve değil. 1 fırça, 1 de kara tahta boyası, tebeşir, silgi, süs püs yan ıvır kıvırlar.
Siparişlerimi buradan verdim ve ertesi gün tüm istediklerim eksiksiz ulaştı. Süper hızlı kargo oldu anlayacağınız.
Ben koridorun bir duvarını boyadım, 2 sıpanın birbirini yemeden rahat rahat oynayabilmesi için uzun bir duvar olması kararıma en büyük etkendi :) Birde eve girildiğinde gizli açıda kaldığı için gelenlerin ilk anda görmeyeceği bir duvar olması da diğer etken.
Duvar yaklaşık olarak 3 metre, 6 küçük kutu boya kullandım. (büyük boy kalmadığı için mecburen küçük kutulardan aldım.) Bu markanın kapatıcılığından oldukça memnun kaldım, her kullananda aynı yorumu yapmış zaten.

Boyama sıırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 1 katı yatayda boyadıysanız 2.katı dikeyde boyamalısınız yada tam tersi. 2.kata geçmeden öncede 1.katın tamamen kuruduğundan emin olun aceleniz varsa alan ufaksa saç kurutma makinesiyle süreci hızlandırabilirsiniz.
Birde boyanacak alanı belirlemek ve düz bir hat oluşturabilmek için kenarlara bant çekmenizi öneririm, boya sonrası bant çıkınca daha temiz bir sonuç ortaya çıkıyor.

Duvarın boya öncesi, boya esnası ve boya sonrası durumu <3

Etrafına köpük kartonpiyerlerden geçmeyi planlamıştım ilk başta böyle boş durmasını istememiştim ama duvar üzeri kara tahta boyaması yapıldığında normal tahtalar gibi silgi yada kuru bezle silemiyorsunuz. Sileceğiniz bezin nemli olması önemli. Bu nedenlede silme işleminin kolay yapılması için kenarları açık bırakmaya kara verdim.

Ben araya başka işler girdiği için 2 güne yaydım boyama işinin tamamını. 2.gün akşam üzeri kullanıma açtık duvarı :)
Mai uyanır uyanmaz duvarın başına geçtiğinde söylediği ilk şey "Anne burası sanat duvarı mı olacak?" oldu :) Bu duvarda sanat eserleri yapacaklarını ve yaptıkları sanat eserlerini sergileyeceklerini söyledi, tamam dedik orası artık kara tahtalı sanat duvarı :) üzerine de yavruların yaptıklarını asmaya başladık bile.

Şimdi akıllarına estikçe geçiyorlar duvarın başına kendi kendine oynuyor, yazıyor, çiziyorlar. Arada kendileri dışında yakaladıklarını da duvarın başına geçirip resim çizdirmiyor değiller tabii. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder