8 Haziran 2010 Salı

Musmutlu......

Elma Çekirdeğim ile 22.gün :)
Çooook uzun zaman olmuş en son blogda yazalı, bloglar arası gezeli vs vs vs. Şimdi çok çok daha keyifli birşeyle uğraşıyorum. Çekirdeğim büyüdü geldi aramıza artık bizimle sağlıkla sıhhatle çok şükür.

39+6'da olduğumuz ve benim hiç ama hiç sancım olmadığı için doktorum suni sancı vererek doğumu artık başlatacağını söylediği için 17 Mayıs sabahı düştük hastane yollarına. Girdik doğumhanede sancı odasına, ilaçları vermeye başladılar ve bekleme sürecimiz başladı. Ben normal doğum diye tutturduğum için doktorum normal süreç ile ilerlemeyi kabul etti. Suni sancı için ilaçlar verilmeye başlandı NST'de sancılarım tavan yapıyor ama ben bir türlü o sancıları hissetmiyordum herkes şanslısın ne güzel diyip durdu, benim ise sancılar sırasında sadece kulaklarım yanıyordu :) evet kabul oldukça enteresan :)

Sancılarım oldukça sıklaşıp aralıkları 2 dakikaya düşmeye başladı, muayeneden sonra ben artık sancıları da hissetmeye başladım ama malesef ki bu kadar sancıma rağmen doğum için yeterli koşullar sağlanamadı. Başladık yine beklemeye sancılar çok sıklaştığı için suni sancıyı kestiler ama bu seferde benim gerçek doğum sancılarım başladı ama hala doğum için yeterli koşullar sağlanamamıştı. Saat 18:00'e gelirken 10 saatin sonunda ben full sancılarla kıvranırken doktorum geldi ve istersek ertesi sabaha kadar bekleyebileceğimizi yada sezeryan ile doğumu yapabileceğimizi söyledi. Bebeğin bu kadar süre içerisinde de yorulmuş olabileceğini söyleyince beklemekten vazgeçtik ve ameliyathane için hazırlamaya başladılar. O muhteşem anı kaçırmazdım o yüzden epidural sezeryan istedim.

Herşey çok şükür yolunda gitti ve 18:28'de balımı koynuma aldım. Herşey o kadar güzel, o kadar büyülü ve o kadar tarifsizce kıymetliydi.

Bugün birlikte 22. günümüz. Biraz sıkıntılarımız oldu, uzamış fizyolojik sarılık nedeniyle. Değerleri yeni yeni düşmeye başladı. Anne sütü almasına rağmen uzadı sarılığı, en son çıkan sonuca göre anne sütü sarılığıymış ama çok şükür atlattık diyoruz artık. Doğumdan sonra ki 4.gün kontrolümüzde değerler yüksek çıktığı için 1 gün hastanede yatıp fototerapi aldı balım. 1 geceyi koynumdan uzak geçirdi, ben sürekli süt sağıp veriyordum hemşirelere o sırada da arada görüyordum çekirdeği. Çok zor geçti o gece... Allah bir daha  göstermesin kötülüğünü, sıkıntısını, ayrılığını...

Günlerimiz artık hep aynı düzenle geçiyor. Uyan, altını temizle, emzir, varsa gazını çıkart, altını tekrar temizle, uyut ve uyurken otur karşısına seyret dur, uyanmasını bekle ve uyanınca aynı ritüelleri tekrarla... Çok zor süreç ama her zorluğa değecek karşılıksız, delice bir sevgi. Mai ile ilgilenmek dışında fırsat bulursam yada fırsat yaratasım gelirse de arada mutfakla, ev işleriyle vs ile uğraşıyorum. Hafta sonları da ziyaretler, tebrikler.

Kuzumun biraz kaka problemi var şimdi. Anne sütü sarılığının tespiti için mama vermemiz gerekti o da düzenini bozdu tabi. Şimdi kızım onunla cebelleşiyor bende yardıma gidiyorum... Herkese sevgiler ve öpücükler....

10 yorum:

 1. Tebrik ederim..Allah analı babalı büyütsün..Maaşallah miniğin minik ayaklarına:)

  YanıtlaSil
 2. döndünüz demek sahalara Müge hanııımm :))
  ee kızları ne zaman tanıştırıyoruz? gelmiycek misiniz büyük anneannenin elini öpmeye bakiyim? :))

  YanıtlaSil
 3. Mai hoşgeldin,
  Ailenle mutlu, sağlıklı,huzurlu bir ömür sürmen dileğiyle.
  Sarılık için geçmiş olsun yakında düzelir inşallah.
  Mügecim bu günlerin doya doya tadını çıkart. İşe başlayınca çocuk nasıl büyüyor anlayamıyosun.

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler güzel dilekleriniz için.

  Evet Mahperi şimdiden işe döneceğim zamanı düşünüp kahroluyorum nasıl bırakacağım diye :(

  Gülcan, 40'ını uçurmaya geliriz herhalde yada benim sağım solum belli olmaz her an da gelebilirim :)

  YanıtlaSil
 5. Allah analı babalı büyütsün canım senin güzel haberlerini aldık sıra nilay'da merakla onu bekliyorum sevgiler

  YanıtlaSil
 6. teşekkürler saglıklımutfak, darısı tüm bekleyenlerin başına ;)

  YanıtlaSil
 7. sarılık bizdede oldu ama küveze gerek görülmedi.ilacı anne sütüdür.biz anne sütüyle atlattık.kaka problemi için bol komposto iç derim.sendende kabızlık vardır muhakkak erik kayısı dut kaynat ve iç.bebişe sütünü ver bol bol.analı babalı büyüsün sevgiler

  YanıtlaSil
 8. yok Serpil'cim bende sorun yok Mai'ninde kaka problemi kabızlık değil sadece yapma aşamasında sıkıntı yaşıyor bebekler ıkınmayı bilmedikleri için dönem dönem yaşayabilirlermiş. Sarılığı için de anne sütüne rağmen değerleri düşmeyince ışık aldırdılar. meğerse anne sütü sarılığıymış çok şükür düştü değerler de anne sütüne devam :)

  YanıtlaSil
 9. Tebrik ederim analı babalı büyüsün:)
  Not:Çok çok güzel bir isim seçmişsiniz.

  YanıtlaSil